Тема: «Людина починається з Добра»
Мета: продовжувати формувати уявлення дітей про моральні якості людини: доброту, чуйність, турботливість, сприяти прояву цих якостей у повсяк - денному житті; формувати вміння будувати прості та складні речення, добирати антоніми до даних слів; вчити аналізувати поведінку героїв оповідань, свою, товаришів; спонукати дітей до прояву позитивних емоцій від добрих вчинків власних і чужих; розвивати мислення, зв’язне мовлення, уяву, пам’ять; виховувати повагу, любов до людей, доброзичливість, самостійність.
Матеріал: ілюстрації до дидактичних ігор „Що добре, а що погано”, „Сонячні подарунки”, „Визволемо птахів із біди”, 2 ляльки, чайний сервіз, декорації лісові, лист від Казкаря, карта - маршрут, олівці, малюнки злої та доброї феї, солодощі.
Попередня робота: раніше ознайомленні з казками та оповіданнями В. Сухомлинського, ознайомлені з дидактичними іграми, народним фольклором: загадками, прислів’ями, ознайомлені з жанром „портрет”. Хід заняття:
І. Вступна частина.
Сюрпризний момент (читання листа)
Добрий день, дітки групи „Дельфінчики”!
Пише Вам Всесвітній Казкар.
За глибоким морем, за дрімучим лісом є місто Доброти. Воно незвичайне, там живуть добрі, чуйні люди, які завжди приходять на допомогу один одному. І все у нас було добре: радість, сміх, поки не сталася біда. До нашого міста потрапила Зла фея і зачарувала нашу Добру фею, яка завжди піклувалася про всіх. А Зла фея своїми поганими вчинками хоче перстворити наше місто - на місто Зла. Це жах, велика біда! Будь - ласка любі малята, якщо можете допоможіть нам врятувати від злих чар Злої феї, визвольте нашу Добру фею з біди. Наперед вдячний Вам! Всесвітній Казкар.
Привітаюсь до довкілля
Любий грудень, добрий день
Зичу радості й пісень.
Вам же, гості побажаю Бадьорості на весь день.
Діти до кого я привіталася? Так, я привітала новий день, все що оточує нас. Побажала всім бадьорості, гарного настрою і тому у мене на серці так добре, так тепло.
(Стук у двері, відчинили і внесли лист) Діти до нас листоноша приніс листа від Казкаря. Ви хочете дізнатися про що йдеться у ньому? (Розкрити і прочитати лист, додається карта - маршрут)
Мотивація: Друзі, а ви хочете відправитись у місто Добра і врятувати жителів цього міста?
Перепусткою до казкового міста є прислів’я про добро. Давайте пригадаємо разом ці прислів’я (діти пригадують прислів’я).
Добро, як сонце гріє.
Добре слово краще за цукор і мед.
Добре слово може зігріти, зле слово вбити.
Поспішай робити людям добро і до тебе сто разів добро повернеться.
Добро завжди перемагає зло.
Хто людям добра бажає, той і сам собі має.
Добро роби - добре буде.
Молодці, діти. Тож давайте відправимось у подорож.
ІІ. Основна частина.
Відправились по маршруту і перед нами покинута лялька лежить. Діти, що тут відбувалося, хтось забувся, покинув ляльку.
А пригадайте, яке оповідання Василя Сухомлинського вам нагадує ця лялька. „Лялька під дощем”. Вірно. Про кого розповідається в оповіданні? Про дівчинку Зіну. Вона забула свою ляльку на вулиці. Чому Зіна засмутилася і заплакала? Уявила, що лялька лежить сама на лавці. На неї капає холодний дощ.
- А що пообіцяла Зіна? Зіна пообіцяла, що ніколи не буде так робити, забувати свою ляльку. Буде піклуватися про неї.
Друзі, скажіть будь ласка, чому не можна забувати про тих, хто потребує нашого піклування?
Ми - люди. Повинні всім допомагати, бути добрими і чуйними.
Так вірно. Ось послухайте вірш Л. Забашти, який називається: „Людина по - чинається з добра.
Сказав мудрець: „Живи, добро звершай! Та нагород за це не вимагай, Лише в добро і вищу правду Віра Людина відрізняється від мавпи і від звіра, Хай оживає істина стара Людина починається з добра”.
Ось ви прослухали чудовий вірш, то скажіть з чого починається людина? З добра починається. А люди, які піклуються про інших людей, як їх можна назвати? Таких людей можна назвати добрими, чуйними, порядними. А ті люди, які піклуються лише про себе? Як таких людей можна назвати? Егоїстами. Так, таких людей називають егоїстами. Діти, а давайте ми зараз пдружимо наших лялечок і накриємо їх стіл, пригостимо їх смачненьким чаєм із печивом. (Діти виконують відповідні дії) Молодці, ви зараз зробили добру справу. Поки наші лялечки будуть відпочивати ми відправимось далі за нашим маршрутом. (Виходимо на лісову галявину). Друзі, як тут гарно, світить яскраве сонечко.
Я знаю, що ви любите гратися, то пограємо в гру, яка називається „Сонячні подарунки”(сонячний зайчик, теплий промінчик, соняшник, промениста усмішка, книга з казками, теплі рукавички, кошик наливних яблучок...) Ось бачите, які ви хороші, добрі дітки скільки ви зробили добрих справ для інших людей. Малята, як ви гадаєте, якщо людина робить добрі вчинки, то як її можна назвати? Це людина добра, чуйна. Діти, як ви гадаєте, а яке добро можна зробити в лісі? Дивіться тут є малюнки з добрими і поганими вчинками. Зараз ви візьмете собі по одній картинці і ті у кого добрі справи будуть сідати на лаві справа, а ті у кого погані на лаві зліва. І кожен з вас пояснить який у нього вчинок, і чому він так вважає. Добре, молодці, ви всі добре виконали завдання. Адже любов до природи, турбота про неї робить людей добрішими. Давайте зараз ми уявимо себе лісовими птахами.
Фізкультхвилинка під музичний супровід.
Рано - вранці пташечка встала Крильцями помахала,
Наша пташечка мала Голівоньку підняла, Ніженьками потупотіла
І у небеса злетіла (імітують рухи птахів)
Тож пам’ятайте народну мудрість: Поспішай робити добро і до тебе сто разів добро повернеться.
Послухайте зараз уривок казки В. Сухомлинського, яку ми з вами читали нещодавно, а ви скажете мені назву цієї казки. „Знову зима все засипало снігом. Прилетіла Синичка до годівнички, а там також сніг. Тривожно стало пташці. Питає вона у яблуньки: Яблунько, скажи, чому нема Наталі? Невже вона забула про мене?..” То як називається ця казка? „Дівчинка і синичка”
То що ж трапилося з дівчинкою Наталочкою, що вона не приходила до яблуньки, щоб насипати конопель в годівничку? Вона захворіла. Коли синичка дізналася, що дівчинка хвора, то що було далі? Синичка полетіла до дівчинки і заспівала їй пісеньку. Наталі стало легше. Малята! Подумайте і скажіть, щоб ви зробили коли б захворів ваш друг? Які ж ви розумники. Добрі, чуйні діти. Ой! Друзі біда, біда! На вулиці мороз, холод, а в цій країні побувала Зла фея і зачарувала птахів. Вони тепер не знають як їх звати і куди їм подітися. А скажіть, на які групи можна поділити птахів? На перелітні і зимуючі.
Тож давайте зараз ми допоможемо і визволимо птахів із біди. Мерщій сюди! Часу не гайте Міркуйте та відповідайте. Я буду читати загадки, ви будете відгадувати їх, але не тільки відгадувати, а й селити пташок у будинки. Перелітних птахів - у теплий будинок, зимуючих - у холодний.
Загадки:
Які ноги заввишки, До вікна мого летить Такий дзьоб завдовжки Пташка невеличка, Хату на хаті тримає Животик жовтенький, Всім жабам рахунок має Голівка чорненька, (Лелека)
Любить сало дзьобати Чорні гострі крила має У вікно зазирати Дуже швидко скрізь літає І ця пташка-невеличка Над вікном гніздо будує Називається... (Синичка)
В теплому краю зимує (Ластівка)
Весною з півдня прилітає, Хлопчик невеличкий На гілці хатку обживає, Сіру свитку має Славиться кращим співаком. Шукає він зернята, Люди звуть його ... Цвінь - цвірінь співає. (Шпаком)
Службу в лісі я несу Дзьоб міцний і гострий маю Лікарем я там служу Шкідників ним здобуваю. (Дятел)
Малята, я вами пишаюся, ви зробили добру справу. Виручили птахів із біди, за що вони вам теж вдячні. Друзі, що тут скоїлося? Подивіться скільки сміття у лісі. Мабуть знову Зла фея взялася робити погані справи. Який бруд. Пригадайте в якому оповіданні В. Сухомлинського розповідається про дівчинку, яка смітила в лісі. Як називається це оповідання? „Соромно перед соловейком”
Діти, а хто пригадав, що розповідається в цьому оповіданні?. Як ви гадаєте чому не можна смітити в лісі? Тому що ліс - це домівка звірів та пташок.
Давайте ми зараз приберемо в лісі, щоб нашим птахам було затишно, чисто. (Діти збирають сміття). Давайте швидше відправимося далі. (Підходимо до столів, де лежать олівці та аркуші паперу, на яких намальовано дві феї - Добру та Злу). Малята подивіться і тут нас випередила Зла фея. Вона стерла обличчя Добрій феї, щоб вона не допомагала тим, хто потрапив у біду. Друзі, давайте допоможемо нашим Добрим феям, намалюємо їм обличчя і нехай вони відправляються в різні казки, щоб творити тільки добрі, хороші справи. Давайте пригадаємо який вигляд має веселе, добре обличчя, а яке сумне, зле. Отже, до роботи. Закрийте свої очки і уявіть, якою буде ваша фея - веселою, доброю, красивою. (Діти малюють усміхнене обличчя) Я вами пишаюся, ви дійсно хороші діти.
ІІІ. Підсумок.
Давайте зараз пригадаємо, які добрі справи ми сьогодні зробили - подружили лялечок, врятували птахів, в лісі поприбирали сміття, врятували фей від злих чарів. Тож я впевнена, що ви виростете добрими, чуйними людьми і будете робити тільки добрі справи.
Пам’ятайте все своє життя мудре прислів’я: Роби добро і тобі добре буде.
А вам за ваші добрі справи від Доброї феї ось ці солодощі.
На цьому наша казкова подорож закінчується.