Конспект інтегрованого заняття з краєзнавства:
«Подорож з матусями»
(розвиток мови, трудове виховання, ознайомлення з природою,краєзнавство) в середній групі «Дельфінчики»
Підготувала: вихователь: Мукан С.В.
Програмовий зміст:
Систематизувати знання дітей про рослини рідного краю, розрізняти їх за будовою.
Закріпити знання про послідовність процесу висаджування рослин (калина), вміння правильно користуватися обладнанням для їхньої висадки;
вміння складати розповіді описового характеру за планом вихователя; добирати назву квітки за першим звуком.
Розвивати вміння орієнтуватися у містах зростання рослин на території дошкільного закладу, емоційно – чуттєву сферу дітей, образне мислення, бажання працювати разом.
Виховувати любов до мами, бережливе ставлення до природи рідного краю.
Словник: віола, фіалка, братики, Анютині очі; вербонька, серденько, вербичко – косичко, вербиця – молодиця.
Матеріал: карта – маршрут, віночок, кущ калини, сапки, граблі, лопати, відро з водою, лійки.
Попередня робота:
- Посадка квітів в матусиному квітничку, в куточку «Квіти України» та догляд за ними;
- Посадка дерева верби;
- Екскурсії – милування квітами та квітучими деревами;
- Екологічні подорожі «Слухання музики весни», «Йдемо природу спостерігати – її весняну красу шукати» та ін..;
- Дидактичні ігри: «Жива – нежива природа», «Що де росте?», «Портрет квітки», «Кому потрібна допомога?»;
- Читання художніх творів В.О.Сухомлинського «Верба над ставком», «Дуб і верба», «Зламана гілка» та ін.;
- Легенди про вербу і калину та інші квіти;
- Рухливі ігри: «Хто перший відшукає квітку, дерево», хоровод «Калина» та ін.
Хід заняття:
Вихователь:
- Любі діти, у нас незвичайний день, ми зустрічаємо гостей, привітайтесь.
- А ви хотіли би, щоб прийшли ваші матусі?
- Давайте попросимо вітерець, хай він віднесе матусям наші добрі та лагідні слова, матусі їх почують і до нас прийдуть.
Діти:
Вітерець, вітерець, прокидайся,на деревах гойдайся
Наші слова візьми та матусям віднеси.
Вправа: «Матуся яка?» (добра, лагідна, ласкава, найкраща, найрідніша…)
Вихователь:
- Сьогодні у мене для вас цікаве завдання. Подивіться уважно, що це?
(карта – маршрут) Чи здогадалися ви, що це за маршрут?
Давайте за картою визначимо які у нас будуть зупинки:
- «Матусин квітничок»;
- Куточок «Квіти України»;
- Біля верби.
- Ваші матусі запрошують вас до «Матусиного квітничка».
Сонце в мандрівку нас закликає і про дорогу оповіщає.
Йдіть мої любі, під ноги дивіться,
Травам і квітам ніжно вклоніться
Хай же мандрівка казкою стане,є
Про неї розкажете разом із мамою.
(зупинка «Матусин квітник»)
Вихователь:
- Чому ми його так назвали? (тому, що ми посадили квіти для своїх матусь, щоб вони ними милувалися…)
Хвилинка милування в природі.
Вихователь:
- Діти, скажіть, які квіти схожі на ім’я дівчат? (віолки,Лілеї,Маргаритки)
Наступна зупинка «Квіти України»
Вихователь:
- Давайте згадаємо, які твори В.О. Сухомлинського ми читали про квіти України? («Мальва і хатня квітка», «Як проросло макове зернятко», «Чорнобривці»).
Я приготувала для вас таке завдання «Впіймай звук». Виз матусею звук впіймаєте і кітку на цей звук відшукаєте (діти знаходять і показують квіти).
- У кожного з нас є улюблена квітка. Щоб її відгадати, треба нам пограти.
Гра «Віночок»
Віночок мамі передайте, про свою квітку опис – загадку розповідайте,
А матусі – відгадайте.
(Діти за схемою або словесною інструкцією педагога описують улюблену квітку)
Інструкція вихователя:
- Якого кольору квітка, на що схожа, які в неї пелюстки, яке листячко, який має запах?
- Впоралися наші мами із завданням?
Вихователь:
- А що матусі нам приготували?
Мама читає вірш:
Чорнобривці, чорнобривці
Квітнуть в тиші весняній.
Чорнобривці, чорнобривці.
Так і просяться в пісні.
Матусі співають І куплет пісні «Чорнобривці посіяла мати»
Вихователь:
Українська природа дарує всім людям красу, здоров’я та приємні відчуття.
Фізхвилинка:
Присядемо, доторкнемося руками до землі.
Візьмемо сили у землі – будемо, як земля багаті!
Вставайте, руки до сонця піднімайте.
Візьмемо силу у сонця – будемо, як сонце добрими.
Візьмемо силу у вогню – будемо, як вогонь сміливими .
Візьмемо силу у води – будемо, як вода здоровими.
Вихователь:
Діти, але ж наша мандрівка не скінчилася, куди нас далі веде шлях?
(до вербички)
- Давайте з нею привітаємось (вербичко – сестричко, вербичко – косичко)
- Пригадуєте, ми читали з вами легенду про вербу і калину?
- Що трапилось з сестричками, яких звали Верба і Калина?
- До кого вони звернулися про допомогу?
- Що в народі кажуть про них?
- А у нас біля садочка є калина?
Матусі приготували для вас сюрприз: ми посадимо калину у нашому садочку.
Посадка калини. Побажання калині:
- Щоб добре росла, ніхто не кривдив, не скубав за косички, не обривав листочки…
Вихователь:
Час круг калини хоровод завести
Хоровод «Говорила мати»
Говорила мати: не забудь дитино,
Щоб здоров’я мати – посади калину.
Зоряна калина – і краса, і врода,
Нашої Вкраїни, нашого народу.
Пам’ятайте, діти , що сказала мати.
Посадіть калину в себе біля хати.
Зоряна калина – і краса, і врода.
Нашої Вкраїни, нашого народу.
Вихователь:
Ось і закінчилася наша подорож з матусями.
Скажіть які почуття у вас вона викликала, на що надихнула…