Тема: «Пригоди осінніх листочків».
Мета: Повторити, закріпити назву пори року "осiнь" та знання дітей про сезонні зміни у природі, осінні зміни у стані дерев. Вчити назви дерев (береза, клен, каштан, горобина) та розпізнавати за формою їх листочки.
Вступна бесіда:
Вихователь: Діти, ви не чули, мені здалося, що хтось до нас у віконечко постукав? Давайте подивимось.(Знаходять на підвіконні осінній листочок).
Вихователь: Як він міг до нас сюди попасти? Що йому від нас потрібно?
( Відповіді дітей). А мені здається, що листочок нас запрошує на прогулянку, щоб ми погрались з ним і його друзями. (Вихователь з дітьми виходить на подвірʼя дитячого садка).
Вихователь: Діти, погляньте, скільки дерев навколо. Всі вони різні та кожне мае свою назву. Ось погляньте - це береза, вона струнка, гнучка, біленька. А це - клен, він величезний з червоним листям. Далі дерево каштан, у нього великі листочки та різні за розміром каштани. Листя у кожного дерева різне за кольором та формою. Осінь дарує нашим деревам різнокольорове забарвлення.
Спостереження за осінніми деревами.
Загадка
Невидимка ходить в гаї, всі дерева роздягає (осінь)
Вихователь: Що це за невидимка, що роздягає дерева? Як це зрозуміти?
Якого кольору листя на деревах? Чому воно опадає?
Розповідь вихователя: Із настанням осені стає холодно. Сонечко вже не так обігріває землю. Дерево своїм корінням вже не може вбирати з грунту поживні речовини і воду, не може достатньою мірою напоїти листочки. Тому вони поступово змінюють свій колір і відмирають. Дерево неначе засинає, але воно живе.
Хвилинка милування деревами в осінньому вбранні.
Художнє слово:
Стоять осінні клени
У барвах золотих,
Дивляться на мене,
А я дивлюсь на них.
Ось листячко упало...
Нагнувсь я до листка.
Він жовтий і трипалий,
Мов лапка в гусака.
Вихователь: Про що розповідається у вірші? Як змінилися клени з приходом осені? Якого кольору кленові листочки? Що нагадують нам вони?
Дидактична гра: «Сім листочків назбирай, їх рахуй і називай».
Мета: навчати дітей швидко рухатися, рахувати листочки та запамʼятовувати їх назву.
Вихователь пропонує кожній дитині зібрати букетик з 7 опалих листочків (однакових або різних), порахувати їх і визначити, з якого дерева вони впали.
Психогімнастика: «Я листочок».
Вихователь: Діти, уявіть, що ви перетворились на осінні листочки. А я вам розповім казочку. Весною народились на дереві малесенькі листочки. Дерево мама їх годувала, поїла, гойдала на своїх гілочках. Листочки підростали, сонечко їх обігрівало, дощик вмивав, вітерець колисав. Добре було листочкам. Вони шелестіли і розмовляли між собою ш-ш-ш. Але ось настала осінь. Налетів вітерець і листочки відірвались від дерва мами та й закружляли у повітрі. Вони кружляли і тихо падали на землю. На землі вони лежали, налітав вітерець і знову підіймав листочки вгору. Листочки розлітались далеко – далеко від дерева мами і з ними відбувались різні пригоди. Яка пригода сталася з твоїм листочком? А з твоїм?