Пошук інформації на сайті

Меню сайта

Що таке вітрянка

   Вірус вітряної віспи – це один з видів герпесу. А точніше: герпетичний вірус варицелла зостер (Varicella zoster), 3-й тип герпес-вірусної інфекції. «Фірмовим» знаком вітрянки є бульбашковий висип, який часто покриває все тіло (хоча бувають і випадки локальних висипань).

   У минулому кожен такий прищик належало намазували зеленкою, тому у нас в країні вітрянка стійко асоціюється з дітьми в зелену цятку. У доктора Комаровського з цього приводу навіть є жарт: «Плямистий висип зеленого кольору є характерним симптомом вітряної віспи».

Бульбашки, лопаючись, викликають свербіж, що може привести до вторинного інфікування ранок. «Улюбленим» сезоном захворювання вважається осінь-зима, а епідемічні спалахи реєструються раз в 5 років. Переважно хворіють на вітрянку діти у віці від 1 року до 10-12 років, а більшість хворих – серед малюків 3-4 років. Як відбувається зараження вітрянкою Сприйнятливість до вірусу вітрянки досить висока тому він, дуже летючий – долає відстані до 20 м, з поверху на поверх, з вентиляції.

   Передається вітрянка через слизові оболонки очей і верхніх дихальних шляхів. Але шляхів потрапляння в чужій організм від хворого у вірусу кілька. Перелітає вірус буквально, «з вітром»: повітряно-крапельним шляхом – при розмові, кашлі, гучній плачі, крику. Переходить контактно-побутовим способом – зараження слиною або рідиною з прищика. Передається при безпосередньому дотику. Хвора на вітрянку вагітна жінка може заразити свою дитину, оскільки вірус проходить трансплацентарно, тобто через плацентарний бар’єр від матері до плоду. Щоб заразитися вітряною віспою, досить поспілкуватися з хворим на вітряну віспу, або хворим на оперізувальний лишай (оперізуючий герпес), а зараження вітрянкою відбудеться навіть при швидкоплинному контакті з ним.

   Період заразливості на вітрянку у хворих починається в кінці інкубаційного періоду (за 48 годин до появи висипу) і триває до 5-го дня з моменту появи останнього прищика. Причому сам інкубаційний період вітрянки у дітей і дорослих нічим не характерний і ніяк не проявляє себе протягом 1-3 тижнів (мінімум 7 днів), тому точно сказати, коли ж настануть ті самі 48 годин до появи прищів, неможливо.

                             Інкубаційний період вітрянки

     Інкубаційний період, тобто час від моменту зараження до перших ознак вітрянки становить 11-23 днів. У цей період відбувається проникнення збудника через слизову верхніх дихальних шляхів, потім розмноження і накопичення його в епітеліальних клітинах цих слизових. Після максимального накопичення збудника вітряної віспи він поширюється по лімфатичних і кровоносних судинах. У деяких хворих (їх дуже мало), кінець інкубаційного періоду буває ознаменований скарлатиноподобними висипаннями. Це може бути першими ознаками вітрянки у дітей і у дорослих. Триває такий стан, буквально, один день, кілька годин, потім висипання зникають, піднімається температура до 37-38С.